W odpowiedzi na interpelację nr 20543 Pana Posła Adama Andruszkiewicza w sprawie szkoleń BHP dla pracowników, przesłaną przy wystąpieniu Marszałka Sejmu RP z dnia 16 marca 2018 r. znak: K8INT20543 – przedstawiam następujące wyjaśnienia.
Propozycje dotyczące zmiany przepisów Kodeksu pracy w sprawie szkolenia pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zostały zawarte w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorstw w prawie podatkowym i gospodarczym, który jest procedowany przez Ministra Inwestycji i Rozwoju.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ww. ustawy wprowadzane zmiany doprowadzą do uproszczenia i ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Założone cele projektu w części dotyczącej Kodeksu pracy zostaną zrealizowane poprzez m.in. ograniczenie obowiązku przeprowadzania szkoleń okresowych bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach o najniższych wskaźnikach wypadkowości i warunkach środowiska pracy, w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia. Propozycja zakłada bowiem, by szkolenia okresowe bhp nie były obowiązkowe dla pracowników administracyjno-biurowych zatrudnionych u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy działalności, dla której określono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. z 2016 r. poz. 1005). W uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślono, że są to grupy działalności o najniższych wskaźnikach wypadkowości i o warunkach środowiska pracy, w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że z projektu ustawy wynika co do zasady, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 czerwca 2018 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem jest dostępny na stronie https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12303406.
Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje oraz wyjaśnienia zostaną uznane przez Pana Marszałka za wyczerpujące i satysfakcjonujące.